A Windows 10 csökkentett mód előhívása során egy hibaelhárító módba léphetünk. A csökkentett mód (angolul safe mode) a korábbi operációs rendszerekben is létezett. A Windows 10 csökkentett mód segítségedre abban, hogy egy nem megfelelően működő meghajtóprogramot, vagy automatikusan elinduló szoftvert eltávolíts. A Windows 10 csökkentett mód tehát egy olyan hibaelhárító mód, amelyre gyakran szükség lehet, ha egy szoftver vagy egy meghajtóprogram hibás működése miatt a Windows 10 nem indul el.
A Windows 10 csökkentett mód aktiválása a számítógép bekapcsolását követően lehetséges. Amikor a számítógép elindul, meg kell várni, hogy a BIOS átadja a vezérlést az operációs rendszernek. A BIOS a számítógép azon rendszere, ami a bekapcsológomb megnyomását követően aktiválódik. Ez detektálja a számítógép meghajtóit, megjeleníti a számítógépben lévő memóriát, inicializálja a grafikus chipet. Amikor ez végzett, betölti az operációs rendszert a merevlemezről. A Windows 10 letöltéséről már írtunk korábban. Illetve arról is, hogy mi a Windows 10 minimum gépigénye.
Belépés a Windows 10 csökkentett módba
A Windows 10 csökkentett mód közvetlenül a Windows indulásakor hívható elő az F8 gomb megnyomásával. A gombot akkor kell meghívni, amikor először a Windows 10 indítására utaló üzeneteket tapasztalunk a képernyőn. A Windows 10 betöltése ekkor megszakad, és a fent bemutatott kimenetet fogja elénk tárni. Ebben a menüben kiválaszthatjuk a csökkentett módot, illetve más, egyéb speciális beállítások megadására is lehetőség van.
A harmadik menü
A harmadik menüt érdemes kiválasztani akkor, ha a grafikus kártya meghibásodott, vagy rosszul érzékeli a monitort. Ekkor a Windows alacsony felbontású módban fog elindulni, ami lehetővé teszi a megfelelő beállítások alkalmazását. Ha hibás a grafikus kártya, ennek a módnak köszönhetően néha akkor is használható marad a gép, és minimális munka elvégezhető így a számítógépen.
A hetedik menü
A hetedik menüt kiválasztva lehetőség van az egyedi gyártású hardveres eszközök üzemeltetésére. Ezt csak akkor válaszd ki, hogyha olyan hardveregységhez szeretnél illesztőprogramot telepíteni, ami igényli ezt a módot. Kis cégek által gyártott hardverek és egyedi hardverek használata esetén van szükség erre a módra, mert ezek az eszközök nem rendelkeznek aláírt meghajtóprogrammal.
A negyedik menü
A negyedik menüt alkalmazva magát a csökkentett módot kapjuk meg. Ebben nem lesz hálózat sem, így aztán a számítógépen módosításokat végezhetünk el anélkül, hogy valamilyen program kommunikálni tudna a külvilággal. Ez a mód hasznos lehet akkor, ha illetéktelenek fértek hozzá a számítógéphez, vagy ha vírus fertőzte meg a számítógépet, és azt szeretnéd eltávolítani. Meghibásodott meghajtóprogramot, vagy automatikusan induló szoftvert is eltávolíthatunk ennek a módnak a használatával.
Az ötödik menü
Az ötödik menü a csökkentett mód hálózattal történő futtatását teszi lehetővé. Ebben a módban a rendszer elég kevés drivert tölt be, így lehetőség van a hardveres hibák felderítésére, illetve minimális munka elvégzésére. Mivel a rendszer ilyenkor a driverek nagy részét nem tölti be, lehetséges a számítógép üzemeltetése például egy meghibásodott hangkártya, vagy USB port esetén is. A hardverhibák ellen természetesen ez a mód nem véd meg, tehát ha ilyen fordul elő, akkor az adott komponenst ki kell cserélni.
Csökkentett mód régebben
Már Windows 10 előtt is létezett csökkentett mód az operációs rendszerekben. A csökkentett mód és a csökkentett mód hálózattal a Windows XP operációs rendszerben is helyet kaptak. Funkciójuk hasonló volt, segítségükkel főleg a hibás drivereket lehetett eltávolítani. Manapság ritka az, hogy egy driver frissítést követően a számítógép elindulása meghiúsuljon, ezért a csökkentett módot ritkábban használják.